You are here: Home > Uncategorized > Kotlina Kłodzka i Jaskinia Niedźwiedzia

Kotlina Kłodzka i Jaskinia Niedźwiedzia

images (1) images (5) images (6) images (7) images (8) images (9) images (11) images (12) images (13) images (14) images (15) images (16) images pobrane (2) pobrane (4) pobrane (5) pobrane (6) pobrane (7) pobraneCiekawych miejsc w Polsce jest naprawdę bardzo dużo, jednak o większości z nich nie mamy pojęcia, gdyż są położone z dala od uczęszczanych szlaków turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim obiekty naturalne, takie jak jaskinie, wodospady, pasma górskie, wygasłe wulkany, wydmy, itp., gdyż to one stanowią o wyjątkowości i bogactwie krajobrazu.

Do takich cudów natury trzeba by z pewnością zaliczyć Jaskinię Niedźwiedzią położoną w Kletnie w Kotlinie Kłodzkiej, stosunkowo niedaleko Kłodzka. Jest ona wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim Jest bardzo długa, przez co łatwo było wyznaczyć w niej trasy przeznaczone dla ruchu turystycznego. Korytarze w jaskini mają łączną długość ok. 2,5 kilometra i są ułożone horyzontalnie.

To, z czego najbardziej słynie Jaskinia Niedźwiedzia, to absolutnie zachwycająca szata naciekowa, na którą składają się gęsto rozmieszczone stalaktyty, stalagmity i stalagmaty. Ich powstanie było możliwe dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującymi wewnątrz jaskini, czyli mniej więcej stałej temperaturze wynoszącej ok. 6 stopni Celsjusza, ogromnej wilgotności, zbliżonej do 100% oraz niewielkiemu ruchowi powietrza.

Oprócz wymienionych wyżej form i nacieków skalnych, można tam napotkać jeszcze takie ciekawostki, jak: draperie i zasłony, żebra i nacieki kaskadowe, pola ryżowe, nacieki wełniste, misy martwicowe i wiele innych. Na stronie Jaskini Niedźwiedziej można się bardzo dużo dowiedzieć na temat sposobu, w jaki te wytwory powstały i czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje.

Ponadto Jaskinia Niedźwiedzia zamieszkiwana jest przez wyjątkowe gatunki zwierząt, wśród których wymienić można choćby budzące grozę i popłoch wśród kobiet nietoperze (nocek duży, nocek rudy i gacek wielkouchy) oraz reliktowe formy bezkręgowców, takie jak studniczka. Jaskinie jest czynna niemal cały rok, jeśli oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań pogodowych.

Można zatem śmiało wybrać się tam na wycieczkę z całą rodziną lub z przyjaciółmi, by spędzić miło czas wśród gór otaczających Niedźwiedzią. Wszystkie niezbędne informacje na temat dojazdu, cennika itp. są dostępne na wspominanej stronie internetowej. Są tam też informacje o noclegach, kwaterach prywatnych, pensjonatach i pokojach do wynajęcia.

Aby poszukać noclegów i skorzystać z wczasów w Kotlinie Kłodzkiej, należy albo poszukać w wyszukiwarce internetowej noclegu na hasło na przykład wczasy Kłodzko lub wczasy w górach czy ewentualnie noclegi Kotlina Kłodzka. Można też odwiedzić jeden z portali turystycznych, zawierających hotele, takich jak chociażby Nocleg-i.pl.

jaskinia jaskinia2 jaskinia3 jaskinia4 jaskinia5 jaskinia6

Tags: , , , , , , , ,

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Comments are closed.